A Békés Megyei Könyvtár zenei részlegének története 1964-2007
Vázlatosan:
A Békés Megyei Könyvtár zenei részlegét több újságcikk is bemutatta, de legjobban az itt dolgozók napi munkája: az állománygyarapítás, -feldolgozás, kapcsolat az olvasókkal és a kollégákkal, vagyis általában a zene ügyének szolgálata jellemezte.
Bővebben: Zenei könyvtár Békéscsabán
A Békés Megyei Könyvtár zenei részlege 1964-ben kezdett hanglemezeket gyűjteni. Az állomány nagyobb részét még most is a már elavult érdekességnek tartott "bakelitlemezek" teszik ki. Ezekből mutatok be néhány különlegességet.
Bár a köznyelvben ezen a néven terjedt el, az idézőjel használata nem véletlen, hiszen a termék anyaga valójában PVC, vagyis polivinilklorid.
Bővebben: Érdekességek bakeliten
Az ókori görögök igen sokféle tudományt alkottak, nekik köszönhetjük a zeneelméletet is, amely "egyrészt gondolkodó szemlélődés, másrészt tan." "Azon számösszefüggések tudománya", ... "amelyek a kozmoszban lezajló mozgásoknak és a hangzó zenének egyaránt alapjául szolgálnak."
A zeneelmélet igen fontos része az összhangzattan, belőle fejlődött ki a zeneszerzéstan. E két dolog kölcsönösen hatott egymásra, ezért az elméleti ismeretek nehezen választhatók el a gyakorlati tananyagtól.
Bővebben: "A hogyan fontosabb, mint az, hogy mi"